Historia

SZYMANÓW SIODŁKOWICE

Szymanów leży na wysokości ok. 250 m. n.p.m. w dużej części na równinie, ale w swojej górnej części, która nosi nazwę Siodłkowice, wznosi się do wysokości około 300 m. n.p.m. Jest to malownicze miejsce otoczone lasami i bezkresnymi polami uprawnymi, które o każdej porze roku nadają okolicy czaru i magii.

W takim urokliwym otoczeniu znajduje się nasza stadnina, której historia sięga roku 1742 i związana jest z historią rodziny Sternberg. Trudno jest dzisiaj odtworzyć fakty o wcześniejszych właścicielach wioski, a to chociażby dlatego, że hrabia von Sternberg, tuż przed sprzedażą majątku w roku 1789, spalił wszystkie dokumenty znajdujące się w kancelarii posiadłości w Dobromierzu.

W 1789 r. Dobromierz i Szymanów kupił Baron von Seherr-Thosh. W rękach tej rodziny majątek był do 1945 r. Rodzina von Seherr-Thosh utworzyła tutaj duże ogrodnictwo ze szklarniami i inspektami pod szkłem oraz szkółkę drzewek owocowych, która słynęła daleko poza okolicę. Sadzonki poszukiwane były ze względu na bardzo dobry gatunek i smak owoców. Baron obsadzał tymi drzewkami wszystkie drogi polne i miedze na terenie swojej posiadłości. Stąd wiosną, gdy bardzo liczne drzewa zakwitły tworzyły wspaniały i miły dla oka widok.

Zabudowania obecnej stajni należały do dworu rycerskiego, położonego tuż obok. Dwór otoczony był fosą , prowadził do niego zachowany do dzisiaj łukowy most kamienny. Stąd prowadzi droga do zalesionego terenu, który niegdyś był terenem rekreacji i rozrywek dworskich. Były tu utworzone sztuczne wyspy, ścieżki, dróżki spacerowe, które rozciągały się 800 metrów od dworu. Czas i powojenna gospodarka niestety zniszczyły te atrakcje, pozostały jedynie drogi między bezkresnymi polami, które wykorzystuje ekipa naszej stadniny jako trasy dla bryczek. Piękne pola po zbiorach to teren wypraw konnych, połączonych z rajdami, wyścigami i pozytywną energią płynącą z fascynacji i miłości do koni.

Po II wojnie światowej w roku 1945 w majątku założono Państwowe Gospodarstwo Rolne. Dominowała tu hodowla bydła i owiec. Po zlikwidowaniu PGR-u gospodarstwo przejął prywatny właściciel, który swoją działalność związał z hodowlą koni.

W roku 2009 stajnię kupili p. Roman Krosnowski i p. Henryk Podkówka – znany hodowca koni, który postawił na hodowlę koni rasy śląskiej.

Wielkim nakładem finansowym obecna stadnina zmieniła swoje oblicze. Praca wielu ludzi stworzyła miejsce o niesamowitym klimacie, gdzie każdy może zacząć realizować swoje marzenia związane z końmi i sportem jeździeckim.

Właściciel zadbał o komfort i profesjonalizm dla konia i jeźdźca. Otwartość, życzliwość i współpraca wielu ludzi sprawiają, że konie i zawodnicy jeżdżący w naszej stajni są rozpoznawalni na wielu zawodach i odnoszą sukcesy.

Zespół ludzi skupiony wokół stajni ma wielkie plany, marzenia, a p. Henryk Podkówka nie pozostaje obojętny na ich realizacje. Jest entuzjastą ludzi z pomysłami, fantazją. Jeżeli ją masz, musisz poznać to wyjątkowe miejsce. Dołącz do nas, bo: Konie zmieniają życie – dają jeźdźcom pewność siebie i poczucie własnej wartości. Sprowadzają spokój do zagubionych dusz, dają nam nadzieję oraz Największą chwałą nie jest nigdy nie spadać, ale wsiadać po każdym upadku

Konfucjusz

Budynek Mieszkalny i Stajnia Ogierów

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dziedziniec z głównym placem

Dziedziniec_z_glownym_placem

Mała Stajnia

Mala_Stajnia

Mała Stajnia i Biegalnia

Mala_Stajnia_i_Biegalnia

Powozownia

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Przejście na pastwiska zachodnie

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Stajnia Główna

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Stajnia Główna – prawe skrzydło

Stajnia_Glowna_-_prawe_skrzydlo

Stajnia_Główna i Ogródek Biesiadny

Stajnia_Glowna_i_Ogrodek_Biesiadny

Stajnia_Główna od strony powozowni

Stajnia_Glowna_od_strony_powozowni

Stajnia od strony pastwisk wschodnich

OLYMPUS DIGITAL CAMERA