Okolice

Szymanów to mała miejscowość położona w województwie dolnośląskim, należąca do gminy Dobromierz i powiatu świdnickiego. Obszar Szymanowa wraz z przysiółkiem Siodłkowice wynosi 9,11 km2. Gmina posiada bardzo malownicze tereny, które rozpościerają się od sztucznego zbiornika wody pitnej w Dobromierzu do jej południowych terenów, które obejmują otulinę Książańskiego Parku Krajobrazowego. Zabytki znajdujące się na terenie gminy Dobromierz, przede wszystkim liczne zespoły pałacowo-parkowe czy piękne kościoły, niewątpliwie podwyższają jej walory turystyczne i krajobrazowe. Przez gminę przebiega ponadto zielony turystyczny “Szlak Grodów Piastowskich”, który łączy się z niebieskim “Szlakiem Legii Nadwiślańskiej”.

Pałac w Szymanowie (Siodłkowicach)

W górnej części Szymanowa – Siodłkowicach mieści się przepiękny pałac. Pierwotna budowla została wzniesiona w 1825 r. wg projektów K.F. Schinkla i początkowo pełniła funkcje myśliwskiego dworku, a z czasem także letniej rezydencji. Walory rekreacyjne okolicy docenił Erwin von Seherr-Thoss, z którego inicjatywy (ok. 1880 r.) przebudowano stary, dość archaicznej konstrukcji budynek na pałac w stylu klasycystycznym. W tym też czasie uporządkowano otoczenie tworząc nieregularne założenie parkowo – ogrodowe.
Obiekt charakteryzuje się dość zwartą, choć zróżnicowaną bryłą główną, ujętą addycyjnie niższymi przybudówkami. Charakterystycznym wyróżnikiem będącym cytatem z willi włoskich jest dość mocno wyładowany na fasadzie kolumnowy portyk w którego tympanonie umieszczono żeliwną płytę z herbem rodziny von Seherr-Thoss. W elewacji ogrodowej wypracowano częściowo wysuniętą oś w formie płytkiego ryzalitu, przed którym nadbudowano mały taras.
Wnętrze stanowi najbardziej charakterystyczny element budowli – poprzez brak poziomych podziałów powstała centralna sala w kształcie dwukondygnacyjnej rotundy z wolnostojącymi kolumnami na plintach, o jońskich głowicach. Kolumny podtrzymują galerię z balustradą obiegającą salę na wysokości drugiej kondygnacji, tworząc obejście i łącznik z pomieszczeniami w bocznych dobudówkach. W ścianach narożnych, drugiej kondygnacji galerii wypracowano nisze, które naprzemiennie spełniają funkcję sześciu otworów komunikacyjnych i sześciu drzwi pozornych. Komunikacja w pałacu odbywa się poprzez symetrycznie konstruowane, dwie główne klatki schodowe ujmujące w narożach salę rotundową.

941575_474290032692914_265214678_n1

Szymanów leżący w tak ciekawym miejscu zasługuje na uwagę ze względu na możliwość uczestniczenia w wielu imprezach powiązanych ze sportem, rekreacją czy odkrywaniem tajemnic historii. Stąd blisko mamy do Zamku Książ, który związany jest z licznymi dyscyplinami jeździeckimi, wystawami, tajemnicami z okresu II wojny światowej. Blisko z Szymanowa mamy do Zamku w Bolkowie, gdzie odbywają się imprezy plenerowe, turnieje rycerskie, spotkania fanów. Idąc dalej mamy Strzegom, gdzie odbywają się liczne zawody hippiczne, m.in. Mistrzostwa Świata w WKKW – Strzegom Horse Trials.

117

215

Blisko mamy do Świdnicy, Jawora, Jaworzyny. Są to miasta, które czarują swoimi zabytkami i klimatem. Nie zapominajmy o samym Szymanowie, który też ma swoje tajemnice. Oprócz walorów krajobrazowych w parku odnajdziemy zabytki wpisane na listę zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa – późnogotycki Kościół pw. św.Jadwigi, pochądzący z XV wieku, przebudowany w latach 1600 i 1728 oraz zespół pałacowy z 1840 r., składający się z: pałacu, który niegdyś był jedną z perełek Dolnego Śląska, pierwotnie w jego miejscu znajdowała się umocniona siedziba rycerska – dawny zamek wodny.

Miejsce to powinno znaleźć się w notesie każdego turysty szukającego spokoju, radości z poznawania tego, co ukryte w zapomnianych zaroślach, owiane nutką tajemnicy i nie oblegane przez hałaśliwych pseudo turystów.

Szymanów to miejsce dające ukojenie w szalonych czasach mediów, zabiegania i braku czasu na zadumę na tym, co było, jest i co będzie. Zapraszamy.

Zamek i Stado Ogierów Książ

Zamek Książ (Ksiaz Castle, Schloss Fürstenstein) to jeden z największych zamków w Europie, trzeci co do wielkości zamek w Polsce i największy zamek na Dolnym Śląsku. Historia zamku jest niezwykle ciekawa, barwna oraz pełna nie rozwiązanych do dziś tajemnic. Zamek Książ to także pałacowe stajnie Stada Ogierów, w zabudowaniach których obecnie mieści się znana na całym świecie hodowla ogierów rasy śląskiej oraz w całości zbudowana z drewna modrzewiowego kryta ujeżdżalnia o powierzchni 800 m².

Zamek Książ >>>

Stado Ogierów Książ >>>

stadozamekKsiaz

stadoKsiaz1-1024x682

stadoKsiaz2

Zamek_Ksiaz

Zamek_Ksiaz2-1024x718

zalew1

Zbiornik wodny “Dobromierz”

Krajobrazowo-przyrodnicze walory gminy związane są także ze zbiornikiem “Dobromierz”, malowniczo położonym w otulinie Książańskiego Parku Krajobrazowego – ulubione miejsce spacerowiczów. Obszar gminy obfituje również w chronione i rzadkie gatunki roślin i zwierząt.

Pałace i zamki w okolicach:

Pałac w Dobromierzu (3 km)

Pierwsze dokumentowane wzmianki o dziejach Dobromierza (Hohenfriedeberg) datowane są na początek XIV w., jednak historia miejscowej rezydencji sięga tak naprawdę okresu 1727 r., kiedy to z inicjatywy ówczesnego właściciela, Christopha Ferdynanda von Nimptsch wzniesiono barokowy pałac. Mając na względzie intensywną zmianę wcześniejszych właścicieli…

Więcej >>>

Palac_Dobromierz-1024x818

Pałac w Sadach Dolnych (8 km)

Historia wsi Sady Dolne sięga końca XIV wieku. Niemal nieprzerwanie od XVII wieku, majątek w Sadach Dolnych związany był z rodziną Tschirnhaus, z której inicjatywy wzniesiono w połowie XVII wieku niewielki budynek rezydencjonalny. Został on usytuowany na tarasie ziemnym, wokół którego rozbudowano przyszłą kompozycję parkową.

Więcej >>>

Palac_SadyDolne

Zamek w Bolkowie (12 km)

Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1277 roku kiedy to książę legnicki Bolesław II Łysy zwany Rogatką stwierdza „castro nostro”. Jednak samo powstanie zamku gotyckiego wiąże się z panowaniem jego syna, Bolka I. Za jego panowania zostaje on otoczony potężnymi kamiennymi murami obronnymi wraz z systemem bram, oraz wzniesiono murowane budynki mieszkalne.

Więcej >>>

ZamekBolkow